Neden Maliyet ve Verimlilik Analizi?

Giderek azalan kaynakları sağlık hizmet sunucularında daha etkili ve daha verimli hale getirmek için ifade etmek istediğimiz bu giriş yazımızda teori olarak söylediklerimizi ilerleyen yazılarda pratik hayata nasıl uyarlayabiliriz sorusuna cevap arayacağız.

“Neden maliyet ve verimlilik çalışması yapmalıyız?”

Sağlık sektöründe en önemli sorunlar; kuşkusuz var olan kaynakların etkin ve verimli kullanılmamasından kaynaklanan sorunlardır. Var olan kaynaklar ne kadar verimli kullanılırsa sağlık hizmet sunucularının sürdürülebilirliği açısından kalite ve performansın orantılı olarak artacağı gerçeği etkin bir maliyet analizi ve verimliliğinin ortaya konulmasından çıkacağını söylemek mümkündür.

Kaynak kıtlığının yaratmış olduğu bu sorunlara mevcut kaynaklar üzerinden etkin verimlilik ve etkin maliyet analizleri ile önüne geçilebilir veya minimize edilebilir. Bu da geleceğe yönelik toplumumuz için yeterli düzeyde sağlık hizmeti vermemize yol açar.

Yukarıda yazdıklarımıza istinaden aklımıza gelen “Neden maliyet ve verimlilik çalışması yapmalıyız?” sorusuna kısmi olarak cevabını vermiş bulunmaktayız. Teoride söylediklerimiz kulağa hoş geliyor gelmesine ama pratikte nasıl yapılmalı soru aklımıza gelmiyor değil.

İşte tamda bu noktada blog da yer alan yazılarımıza karşılaştığımız sorunlara, kıt kaynaklar ile nasıl verimlilik elde edilebilir, maliyet analizleri nasıl yapılmalıdır konularına açıklık getirerek; gerek ulusal gerekse lokal yönetimlerin almış olduğu aksiyonları bu alanda ki çalışmaları ve fikirlerimizi ifade edeceğiz.

 

Saygılarımla
Bil.Müh.Muhammed ÖNAL

Rastgele Gönderilerim

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry