Mobil Ticaretin Özellikleri

Merhaba, Bir önceki yazımızda Mobil İş Süreçlerine Giriş yaparak, temel kavramlara ve E-iş, M-iş gibi kavramlara açıklık getirdik.Bu yazımızda ise, bir önceki yazımızın devamı niteliğinde olacak ve Mobil Ticaretin Özelliklerini detaylarıyla anlatmaya çalışacağım. Temel Kavramları takiben sonraki yazılarımızda ise Mobil iş süreçlerinin geliştirilme yöntemlerini, analizlerini irdeleyeceğiz.

İşletmelerin ürün ve hizmetlerini ayrıcalıklı dış sosyal paydaşlarına(Müşteri-Hedef Kitle) ulaştırabilmeleri için sitelerini mobil uyumlu yapmaları tek başına etkili değildir. Bu ürün ve hizmetlerini sunmaları açısından mobil uygulama da hazırlamaları gerekmektedir.

Konumuza başlamadan önce şunu ifade etmek gerekir; Yapılan istatistiki analizler çerçevesinde Türkiye olarak, dünya üzerinde mobil ile alışveriş yapan ülkeler arasında Çin ve Birleşik Arap Emirliklerinden sonra 3.sırada olduğumuz gerçeğidir. Yapılan bu araştırmada alışveriş yapan hedef kitle, mobil site yerine mobil uygulama tercih etmektedir.

Tam da bu noktada değinmek istediğimiz en önemli konu burada başlamaktadır. İşletmelerin ürün ve hizmetlerini ayrıcalıklı dış sosyal paydaşlarına(Müşteri-Hedef Kitle) ulaştırabilmeleri için sitelerini mobil uyumlu yapmaları tek başına etkili değildir. Bu ürün ve hizmetlerini sunmaları açısından mobil uygulama da hazırlamaları gerekmektedir.

Mobil Ticaretin özelliklerini kabaca sıralayacak olursak;

·  Her zaman ve her yerde hazır bulunabilme (ubiquity)

·  Anında erişim (immediacy)

·  Konum Belirleme (localisation)

·  Anında bağlanabilirlik (instant connectivity)

·  Proaktif İşlevler (pro-active functionality)

·  Kimlik tanımlama sürecinin kolaylaşması (Simple authentication procedure)
·  Kolay Paylaşım (Easy Sharing)

 

Şeklinde sıralanabilir.

1.Verilen bu özelliklerin en önemlisi kuşkusuz; zaman ve mekândan bağımsız hareket etme esnekliğine sahip Her zaman ve her yerde hazır bulunabilme(ubiquity) bulunmaktadır.

 

2.Bir diğer önemli özellik ise coğrafi konum ve zamandan bağımsız bir şekilde hareket olanağı sağlayan özellik ile yakın ilişkili olan Anında Erişim(immediacy) özelliğidir. Anında erişim özelliği ile birlikte uygulama kullanıcıları hizmet ve ürünlerden gerçek zamanda(real time) yararlanırlar.

 

3.Herkesin yaygın olarak bildiği konum belirleme teknolojisi GPS gibi teknolojiler, işletmeye ait hizmetlerin tüketici demografik yapısına uygun olarak sunulmasını sağlayan bir özelliktir.

 

4.İletişim teknolojilerinin gelişimine paralel olarak kullanılan GSM operatör şebekeleri (4.5 G teknolojisi) üzerinden veri iletimi sağlayan teknolojilerin mobil araçlar ile iletişimde olması anında bağlanabilirlik özelliğinin mobil ticaret ve mobil iş süreçlerinde etkin olduğunu görmemiz mümkündür.

 

5.Proaktif fonksiyonlar ile mobil kullanıcılarına üyelik sistemi gibi aşamalarda anlık bilgilendirme almak için onay vererek paylaştığı mail, telefon numarası gibi bilgileri üzerinden SMS ve mail göndererek doğru ve güncel bilginin bu mobil kullanıcıya ulaştırılmasını sağlar.

Bir diğer proaktif işlev ise Click to Call özelliği sağlayan işletmeler.
 

6.En belirgin özelliklerin sonuncusu olan Kimlik tanımlama sürecinin kolaylaşması özelliği; elektronik kartlar ile ağ operatörlerine bağlanabilmeyi sağlar.

Örneğin; Mobil iletişim araçları abone tanıtım modülleri örnek verilebilir. Bu sayede bağlı kişi/kişiler operatör tarafından otomatik olarak tanımlanabilmektedirler.


7.Yukarıda saydığımız özelliklere ek olarak özellikler eklenebilir elbette. Örneğin, Sosyal medyanın bu kadar hayatımızla iç içe geçmesiyle birlikte, tüketicilerin online ortamda beğendikleri, gördükleri bir hizmeti veya ürünü bu sosyal medya ortamlarında paylaşmaktadırlar. Mobil ticaretin olmazsa olmazları arasına artık tüketicilerin bu ürünleri bu platformlarda paylaşmasına olanak sağlamasıdır.

 

NOT: Yine de bu saydığımız özelliklerin en önemlisini uygulamanın veya mobil sitenin hızı tüketicinin/kullanıcının kullanmasına en önemli etkendir. Uygulama hızı bu ticaretin olmazsa olmazıdır denilebilir. Uygulamalarını kullanıcı dostu, hızlı ve güvenlik endişesini ortadan kaldıracak şekilde tasarlamayan işletmeler ürünlerinin hitap edeceği hedef kitlesi ile iletişim konusunda sorun yaşayacakları açıktır.

Bir sonraki yazımızda ise mobil e-ticaretin faydalarına ve mobil ticaretin son durumuna ve bir mobil ticaret uygulaması geliştirirken olmazsa olmaz özelliklere ilişkin konumuza değineceğiz.

Önceki yazı için tıklayınız

Faydalı olması temennisiyle.

 

Rastgele Gönderilerim

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry