Pozitif ve Negatif Ebitda Nedir? Ebitda Avantaj ve Dezavantajları nelerdir?

Önceki yazımızda EBITDA (Favök) kavramına açıklık getirmeye çalışmış ve yazının sonunda Pozitif ve Negatif Ebitda kavramlarına değineceğimizi, Ebitda/Favök avantajlarından ve dezavantajlarına dair yazı serimizin ikinci bölümünde devam edeceğimizi ifade etmiştik. O zaman başlayalım;

Eğer işletme nagatif bir ebitda’ya sahipse işletmenin sorunları olduğu nettir. Eğer pozitif ebitda değerine sahip işletme için her şey mükemmel olduğu anlamına gelmez.

Pozitif Ebitda/Favök: Pozitif bir Ebitda/Favök, işletmenin/kurumun nakit gelir kazandığının bir göstergesi olmayabilir. Yani, pozitif bir Ebitda/Favök işletme için her şeyin mükemmel olduğu anlamına gelmez. Özetle, işletme hakkında fikir edinmek adına tek başına yeterli değildir.

Negatif Ebitda/Favök: Negatif bir Ebitda/Favök, işletmenin/kurumun kârlılık ve para akışlarında sorun içerdiğinin göstergesidir.
 

Özetle; eğer işletme nagatif bir ebitda'ya sahipse işletmenin sorunları olduğu nettir. Eğer işletme pozitif bir ebitda’ya sahipse negatif ebitda için söylenenin tersini ifade etmek doğru değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi pozitif ebitda değerine sahip işletme için her şey mükemmel olduğu anlamına gelmez. Çünkü; vergi ve faizlerin hesaplamaya katılmamasından kaynaklıdır. İşletme vergi ve faiz harcamalarını ödediğinde net tablo ortaya çıkacaktır.
 

EBITDA/Favök Avantajları ve Dezavantajları

  • Verimlilik ve Kârlılık ölçütü olarak kullanılan finansal bir göstergedir.
     
  • Ebitda/Favök, işletmenin operasyonel verimliliğini ölçerek daha güvenilir bir değerleme yapması açısından bir avantaj sağlar.
     
  • Ebitda/Favök işletmeye ait para akışını ve sektörel konumunu ve işletme kârlılığını değerlendirirken tek taraflı olarak ele alınması bir dezavantaj sağlar.
     
  • Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri arasında yer almamasına karşın, tahvil ve hisse analizlerinde kullanılan bir tekniktir. Bu anlamda çeşitli işletmeler arasındaki operasyonel kârlılık farklarını kıyaslama açısından avantaj sağlar.

 

Faydalı olması temennisiyle
Saygılarımla
Bil.Müh.Muhammed ÖNAL

 

Rastgele Gönderilerim

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry