Ebitda (Favök) Kavramı

Eğer bir şirket yada işletmenin hem mali hem de gelir kalemlerini oluşturan bir departmanda (mali işler, bilgi sistemleri, teknik hizmetler, pazarlama, insan kaynakları vs.) çalışıyorsanız işletmenizin yapacağı bütçe gelir gider toplantılarında EBITDA kavramına yabancı olmamanız gerekir.

EBITDA = FAVÖK

İngilizcesi EBITDA (Earnings Before Interests,Taxes Depreciation and Amortization) kısaltmasından oluşup, Türkçesi FAVÖK (Faiz,Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) kısaltması olarak ifade edilir.

Yani EBITDA = FAVÖK'tür.

En yalın tanımı ise; Bir işletmenin finansal performansının göstergesi olarak tanımlanır. Bu yönüyle karlılığı göstermesi açısından önem arz etmektedir.


Kurumsal boyut da faaliyet gösteren işletmelerin EBITDA/FAVÖK tercih etmesindeki temel nedenler arasında vergilendirme ve muhasebe politikalarından kaynaklanan farklılıkları ortadan kaldırmak için standartlaşmasını sağlayan ortak bir dil oluşturma adımıdır. EBITDA/FAVÖK ile işletme uluslararası değerleme ölçütü haline getirir.

Bu anlamda işletmeler EBITDA/FAVÖK hesaplarken karşılarına Pozitif ve Negatif olarak çıkmaktadır.

 

NOT: Konuya dair sonraki yazılarımızda Pozitif ve Negatif EBITDA/FAVÖK nedir? EBITDA/FAVÖK Avantajları ve Dezavantajları nelerdir? EBITDA/FAVÖK hesaplarken nelere dikkat edilmelidir? EBITDA/FAVÖK Çarpanı nedir? EBITDA/FAVÖK marjı nedir? Gibi bir çok soruya cevap arayacağımız ve açıklık getireceğimiz yazılarımız olacaktır.

Saygılarımla
Faydalı olması temennisiyle

Bil.Müh.Muhammed ÖNAL

Rastgele Gönderilerim

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry