Yönetişim Anlayışı - İşletme Yönetim Modelimiz Ne Olmalıdır?

Sorunun cevabına geçmeden önce aşağıdaki soruya cevap ararsak, İşletme içinde bu Yönetişim modelimizi uygulanabilir bir anlayış ile oturtulabiliriz.

Neden yönetici olmak istiyorsunuz? Neden yönetmek istiyorsunuz?

Sorunucun cevabı ikisi de değil, Çünkü İnsanların ve nesnelerin yönetilemeyeceği ancak ilişkilerin (Profesyonel İş İlişkileri, Mesleki ilişkiler, Ekonomik İlişkiler, Ailevi İlişkiler, Sosyal İlişkiler, Siyasal İlişkiler vb.) yönetilebileceği düşüncesinden hareketle;

                                                                                      

Bu ilişkileri; Bilgili, Bilinçli, Etkileşimli, Kucaklayıcı, Alçak Gönüllü, Hoşgörülü, Proaktif, Yönlendirici, Özendirici ve Ödüllendirici olarak geleneksel yönetim modelleri ve geleneksel yöneticilik ile değil de YÖNETİŞME modeli temel alınmalıdır. 

                                                                                           

Bu model ile işletme çalışanlarımızı (Ayrıcalıklı İç Sosyal Paydaşlarımız), Müşterilerimiz/Misafirlerimiz (Ayrıcalıklı Dış Sosyal Paydaşlarımız), Tedarikçilerimiz (Dış Sosyal Paydaşlarımız), Şirket Ortaklarımız (Ayrıcalıklı Stratejik Paydaşlarımız) ile ekipler arası bir sinerji oluşturularak yönetişmeye dahil edilerek rol üstlenmeleri sağlanabilir.

Unutulmaması gereken en önemli konu ise; herkesi ve herşeyi yönetemeyeceğimizi bilmeliyiz. Buna ne zaman yetiyor ne de fiziksel, ruhsal sağlık .

Çözüm: Yönetişmek. Yönetişim Modeli'dir.

 

Saygılarımla
Faydalı Olmasını Dilerim
Bil.Müh.Muhammed ÖNAL

 

Kaynak: 7e Paradigması

Rastgele Gönderilerim

cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry