Aseldan'dan EYP İmha Robotu

Terör ve Terör unsurlarıyla mücadelede en zorlanılan unsurların başında EYPler yer almaktadır. Aselsan bu amaçla süper bir sistem geliştirdi.

Askeri ve Savunma sanayi teknolojileri üretimi ile bilinen ASELSAN geliştirdiği robot sistem ile teröristlerin hendek, barikat, menfezlere yerleştirdiği/döşediği EYP’leri imha edecek.

Doğu ve Güneydoğu da devam eden terör operasyonlarında güvenlik güçlerimizin terörle mücadelede terör ve terör unsurlarına ait hedefleri yok etmede en çok zorlandığı unsurların başında haberlerden takip ettiğimiz gibi El Yapımı Patlayıcılar(EYP) gelmektedir. 

Robot sistemin çalışma mantığına baktığımızda ASELSAN’ın El Yapımı Patlayıcı tespit ve imha sistemi (ETİ) 4x4 tekerlekli zırhlı araç ‘Ejder Yalçın’ın’ kulesine takılan teleskopik kol ile el yapımı patlayıcıları uzaktan tespit edip imha ediyor.

                                                        

Robot Sistem de; El yapımı patlayıcıyı tespit etmek için  hassas metal dedektörü ve yeraltı radarı (GPR) kullanılmaktadır. Bu radar ile yeraltının ilk 40 metresi rahatlıkla incelenerek tespit edilebiliyor.

Radarın Çalışma Mantığı:

Radar, yeraltında ışık hızına yakın bir hız ile hareket eden elektromanyetik dalgaların ulaşım süresini nano saniye boyutunda ölçerek yabancı cisimleri tespit edebilme kabiliyeti göstermektedir.

4x4 tekerlekli zırhlı araç üzerinde ayrıca, ACAR kara gözetleme radarı, elektro optik sistem ve keskin nişancı tespit sistemi de bulunmaktadır.

Sistemin boyutu incelendiğinde ise 8.5 Metre uzunluğunda 7 Eksenli bir robot kol görülmektedir.  Sistem;

  • Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmekte,
  • 200 Kg ağırlık kaldırabilmekte,
  • Ve yabancı cisim / EYP’leri güvenli bir şekilde imha edebiliyor.

Bunların yanı sıra; İmha işlemine uzaktan müdahale edilmesini engellemek üzere 4x4 tekerlekli zırhlı araçta Aselsan üretimi olan telsiz ve cep telefonlarını etkisiz hale getiren ‘Gergedan’ elektronik aktif karıştırma sistemi de bulunmaktadır.

 

Kaynak: Aselsan Efes 2016 Tatbikatı tanıtımı

Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Rastgele Gönderilerim